Bezpośrednia oferta z pracowni artystycznej Polskich, Bizantyjskich i Bałkańskich IKON świętych z certyfikatem. Realizujemy na życzenie klienta IKONY na podstawie przesłanego wizerunku.
Historia i tradycja ikon pisanych

Historia ikon pisanych sięga kilku wieków wstecz i związana jest z chrześcijaństwem, szczególnie z Kościołem prawosławnym. W ikonach pisanych przedstawiane są postacie religijne, m.in. Chrystus, Matka Boska, święci oraz wydarzenia związane z historią chrześcijaństwa.

Ikonografia chrześcijańska zaczęła rozwijać się już w pierwszych wiekach po narodzeniu Chrystusa. Jednym z pierwszych sposobów przedstawiania postaci religijnych były mozaiki, które zdobiły kościoły i katedry. Z czasem zaczęły powstawać również freski, malowidła olejne oraz właśnie ikony pisane.

Początkowo ikony pisane były malowane farbami na drewnie lub płótnie. Często były to portrety zmarłych biskupów, których później uznawano za świętych. Ikony te służyły jako narzędzia modlitewne i były hołubione przez wiernych.

Wraz z rozwojem ikonografii, powstały pewne zasady i konwencje dotyczące przedstawiania postaci religijnych. Przykładowo, postacie Chrystusa, Matki Boskiej i świętych zawsze przedstawiane są w określony sposób, a ich atrybuty mają określone znaczenie symboliczne.

Tworzenie ikon pisanych wymagało nie tylko umiejętności artystycznych, ale również głębokiej wiedzy teologicznej i religijnej. Twórca ikony, nazywany ikonopisarzem, musiał dokładnie znać zasady i konwencje ikonografii chrześcijańskiej oraz wiedzieć, jakie elementy przedstawienia są najważniejsze.

Technika tworzenia ikon pisanych jest bardzo skomplikowana i wymaga dużego skupienia oraz precyzji. Przygotowanie podłoża, wykonanie rysunku, malowanie farbami, stosowanie złota czy srebra to tylko niektóre etapy procesu tworzenia ikony.

Dziś ikony pisane są wciąż bardzo popularne w Kościele prawosławnym oraz w wielu innych kościołach chrześcijańskich. Często są one również kolekcjonowane jako dzieła sztuki religijnej i ozdoba domów.

 

Ikona Święta, to dobry pomysł na prezent dla KATOLIKA.

 

Czytaj nasze propozycje Prezenty religijne

 

 

                                                                 

Nawigacja

Nasza społeczność